8 Konmari lecke a rendrakás „Bibliájából”
Egy barátomtól hallottam Marie Kondo japán szaktanácsadóról. Marie szervezési módszerének eredményességére esküszik és lelkesen mesélt nekem arról is, miképpen változtatták meg az életét ezek a technikák. A művében leírt eljárásmódok radikális változást hoztak a rendrakással kapcsolatos stratégiákban. A könyv lényege az alábbiakban mutatkozik meg. Először is gyűjts össze mindent, amit birtokolsz és tedd fel magadnak ezt a kérdést: örömet okoz neked vagy sem? Abban az esetben, ha a válaszod nem, mondj köszönetet a szolgálatáért és szabadulj meg tőle. Ezután már csak azok a tárgyak maradnak meg, amik örömöt okoznak neked. Tedd őket elérhető, látható helyre, ahol könnyen kézbe tudod venni, majd visszatenni a helyükre. Ezek után Marie Kondo szerint, eléred a háztartások mennyországát és soha többet nem kell takarítanod újra.
Ez mind csodálatosan hangzik, azonban ahogy te sem, én sem hittem ezt el elsőre.Hogyan is felejthetném el a mindennapi mosást, bevásárlást és a sürgető határidőket. Azonban, mikor elolvastam a könyvet teljesen ledermedtem. Kiderült, hogy tényleg létezik olyan módja a takarításnak, rendrakásnak, ami boldogságot okoz.
Az alábbiakat tanultam belőle:
Ne feledd, nálunk minden héten friss blogcikkeket olvashatsz lakberendezés, DIY, környezettudatosság és hulladékmentes életmód témakörörökben. Ha pedig valami kézzelfoghatóra és különlegesre vágysz, javasoljuk nézz körül beton lakberendezési termékeink között.
#1 KonMari lecke: ne szobáról szobára haladj, kategorizálj
Én is mindig úgy takarítottam, hogy szobáról szobára haladtam például kezdtem a dolgozószoba rendrakásával, majd a hálószobával stb. Kondo első szabálya, hogy kategóriák szerint kezdj el rendet teremteni. Például a kiválasztott kategória a könyvek, foglalkozz a könyvek szelektálásával és így haladj a szobákban, hogy most mindenhol a könyveken legyen a fókusz. Ezáltal nem lesz összevisszaság, zűrzavar, ami megállítana közben. Azt tanácsolja, kezd először a ruhákkal, mert ezek a legkevésbé meghatározóak érzelmileg. Ezt követően folytathatod a könyvekkel, a régi fotók szelektálását pedig hagyd minél későbbre.
Tehát, ha van egy szabad délutánod ezt bármikor folytathatod vagy elkezdheted.
#2 KonMari lecke: légy tisztelettel a holmijaid iránt
Kondo azt kéri, legyél tekintettel a ruháid érzéseire is. Vajon boldogok lehetnek egy polcon össze-vissza egymásra dobálva vagy összezsúfolva lógni a fogasokon? Furcsán tűnt ez az elgondolás mikor olvastam a könyvet, de hirtelen a ruháim akkor tényleg olyan nyomorultnak tűntek.
#3 KonMari lecke: a nosztalgia nem a barátod
Amint elkezdtem rendet rakni a szobáinkban, jó néhány dobozra bukkantam, tele régi képekkel, levelekkel. Komoly hiba volt. Kondo nagyon is tudta miről beszélt, amikor azt mondta, hogy ragaszkodik ahhoz, hogy „tegyünk fel szemellenzőt” és csakis a kiválasztott kategóriára koncentráljunk. Csak egy levelet kezdj el olvasni és máris egy óra ráment, hogy ott ülsz levelekkel körülvéve a padlón tele nosztalgiával. Kondo azt is tanácsolja, hogy ne mutasd meg azokat a szatyrokat, amikbe szelektáltad a ruhákat, mert egyik családtagod úgyis le akar majd beszélni róla, hogy megszabadulj ilyen mennyiségtől.
#4 KonMari lecke: a takarítás jó érzéssel tölt el
Kondo tanácsait követvén neki is álltam a ruhák szelektálásának és hatalmas szatyrokba rendeztem őket. Általában ezeket a nagy pakolásokat mindig egy hosszabb telefonhívás közben bonyolítottam le, gondolván így a beszélgetés alatt is haladok. Azonban ahogy tudnivaló volt, ez a takarítás rovására ment és ma már zenét sem hallgatok a szelektálás alatt.
Kondo azt tanácsolja, mondjunk el előtte egy imát esetleg gyújtsunk meg gyertyát és úgy álljunk neki a ruha hegyeknek. Ezek után képzeld csak el milyen jó érzés volt például munkába is mennem, hogy tudtam túl vagyok ezen a feladaton is. Ez a boldogság kérdés, vagyis hogy csak azt tartsd meg ami, boldoggá tesz és szabadulj meg attól, ami nem. Lehetőséged lesz, hogy végre megszabadulj a leárazásban vett színét vesztett szoknyáktól vagy ruháktól, amik kezdetektől csak a fogason lógnak.
Rádöbbentem, hogy mennyi olyan ruhám van, amik nagyszerűnek tűntek, de mégsem az én stílusom és talán máson jobban mutatnának. Hat órával később 12 doboznyi „boldogságot nem adó” ruhát szedtem össze. Ahelyett, hogy pánikot éreztem volna, megkönnyebbülés fogott el. A jobb állapotban lévő ruhák használt ruha boltba mentek, a kevésbé jobbak, pedig adománynak.
#5 KonMari lecke: hajtogass és ne lógass
Amikor elkezded szelektálni a ruhákat el kell döntened melyik marad és melyik megy.
Kondo szerint jobb a megmaradt ruhákat összehajtogatni így a látvány is a rendezettséget fogja tükrözni, és ahogy Kondo fogalmazná a ruhák is „boldogabbak” lesznek.
#6 KonMari lecke: a hajtogatás titka
Kondo függőleges hajtogatás technikája mindent egyszerűbbé tesz azáltal, hogy átláthatóságot teremt és megnehezíti, hogy rendetlenséget csinálj újra (nem kell mindent felemelned és visszatenned a helyére, ha egy ruhadarabot ki akarsz emelni). Ahhoz, hogy így tudd behajtani a ruháidat, Kondo zoknis dobozokat ajánl hozzá. Ezáltal a képen látható kis fakkok egyszerűen elkészíthetőek és beleférnek egy komódba, a pulóvereknek pedig használj egy mélyebb dobozt.
#7 KonMari lecke: szerelembe esni a ruháiddal
Ez az az ok, amiért az emberek hisznek KonMari módszerében. Az első alkalommal, amikor elpakolsz minden felesleges dolgot az útból, amire nincs szükséges és nem okoz örömöt neked, meglátod a fényt. Átláthatóvá válnak a ruháid, amiket szeretsz és egyből egy örömteli dologgá alakul a ruhaválasztás az esti programra. Ellentétben az ezelőtti állapotokkal, mikor szanaszét kellett dobálni a ruhákat, hogy lásd egyáltalán mid van.
#8 KonMari lecke: fedezd fel újra a saját stílusodat
Évekig ugyanabban a körforgásban hordtam a ruháimat: ami szem előtt volt, elérhető helyen és jól bevált. Nem kezdtem el beleásni magam a ruhák sokaságába, hogy egy kis színvilágot hozzak a mindennapi viseletembe. Most látom csak igazán mennyi színes és vidám ruhám van, amikről megfeledkeztem a mindennapi rohanásokban.
Ne feledd, nálunk minden héten friss blogcikkeket olvashatsz lakberendezés, DIY, környezettudatosság és hulladékmentes életmód témakörörökben. Ha pedig valami kézzelfoghatóra és különlegesre vágysz, javasoljuk nézz körül beton lakberendezési termékeink között.
Trackback/Pingback